ANA SAYFA
 BASAD GENEL KURUL
 Hakkımızda
 Amaçlarımız
 Görevlerimiz
 Tüzük – İç Tüzük
 Üyelerimiz
 Duyurular
 Eğitim Duyuruları
 BASAD Burs
 Başkent’ten Haberler
 Geçmiş Bültenler
 BASAD Bülten
 Faydalı Linkler
 Faydalı Bilgiler
 İletişim


 çıkış
Site Ziyaretçileri
2 ziyaretçi online
 

İlk çocuk üniversitesi Ankara’ya

Rüya YELSALI

Üniversite ortamını tanıtmak ve bilimi öğrenmelerini sağlamak amacıyla kurulan Çocuk Üniversitesi’nin açılışı önceki gün yapıldı. Tandoğan Kampüsü’ndeki Çocuk Üniversitesi binasında yapılan açılışa çocuklar kadar büyükler de yoğun ilgi gösterdi.

PROJELERİYLE
ilklere imza atan Ankara Üniversitesi, bu kez çocuklar için yola çıktı. Toprak Bilim Okulu ile çocuklara bilimi öğreten üniversite, çocuklara yönelik en büyük projesi Çocuk Üniversitesi’ni hayata geçirdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemal Taluğ’un gerçekleştirdiği önceki günkü açılış töreninin sürpriz konuğu TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin oldu.

Rektör Prof.Dr. Taluğ açılışta yaptığı konuşmada coşkulu ve kıvançlı olduklarını söyledi. Taluğ, sözlerine şöyle devam etti:

"Çocuklarla beraber uzun ve anlamlı bir yola çıkıyoruz. Çocuk Üniversitesi projemiz ile Türkiye’nin aydınlık geleceğine özgün ve anlamlı bir armağan bırakıyoruz. Çocuk Üniversitesi, misyonu olan bir projedir. Aydınlık geleceğe çocuklarımızla koşuyoruz. Ankara Üniversitesi olarak bu dönemde toplumun her kesimiyle buluşmayı önemli bir görev olarak addediyoruz. Toplumdaki en önemli kesimlerden biri de şüphesiz çocuklardır. Üniversite olarak özellikle çocuklara yönelik, çok sayıda proje geliştirdik. Fakat bunların en önemlisi elbette ki Çocuk Üniversitesi’dir. Biz, her şeyden çok çocuklar üniversitede; üniversitemizde olsun istedik." Rektör Taluğ, Tüba Şeref Üyesi Prof.Dr. Ayhan Çavdar ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in eşlik ettiği kurdele kesme töreninde Taluğ, kurdeleyi çocuklarla kesti.

Genç zihinlere yatırım

ÇOCUK
Üniversitesi Koordinatörü Doç.Dr. Tülin Sağlam, Çocuk Üniversitesi’nin yeni bir eğitim pedagojisi anlayışı ortaya koyduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

"0-16 yaş grubu bu sayede üniversite ile üniversitemiz ile buluşuyor. Başarılı olmak zorundayız. İddialıyız. Böyle bir ilke imza attığımız için de gururlu ve mutluyuz. Genç zihinlere yapılan yatırım, geleceğe oluşturulan yapı taşlarıdır. Biz bunun bilincindeyiz. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim."

# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

Etimesgut’a haciz şoku

Etimesgut Belediyesi’nin bazı gayrimenkullerine eski dönemden kalan borçlarından dolayı icra işlemi başlatılarak, haciz konuldu. Eski ve yeni başkanlar birbirlerine suçladı.

ETİMESGUT
Beldiyesi’ne geçen Eylül ayında dağıtılan kırtasiye setlerinin parası ödenmeyince haciz geldi. İlgili firma Etimesgut Belediyesi’ni dava etti, belediyenin gayrimenkullerine haciz işlemi başlatıldı.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel geçmiş dönemde başarısız bir mali yönetim sergilendiğini öne sürerken, eski Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz, "Beceriksizliğini bahanelerle örtmeye çalıyor. Üç aydır görevde, biz onun borçlarını ödemiştik ve bir gün olsun belediyeye haciz getirtmemiştik" dedi.

Etimesgut Beldiyesi’ne geçen Eylül ayında dağıtılan kırtasiye setlerinin parası ödenmeyince haciz geldi. Demirel, devraldıkları borçların ödenmesine yönelik çabalarının aralıksız devam ettiğini söyledi. Kaynak sıkıntısı dolayısıyla borçların ödenmesinin biraz zaman alacağını kaydeden Demirel, "Geçmiş dönemde iyi bir mali yönetim sergilenmemiş. Yönetim bu konuda büyük zafiyet göstermiş. Kaynak oluşturma çabalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Ancak borçların ödenmesi belli bir zaman alacak" dedi.

Bahane üretiyor

Eski Başkan Yılmaz ise, Demirel’i "bahane üretmekle" suçlayarak şunları söyledi:

"2005 yılında imzalanan 1994-2004 yılı arasını kapsayan kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında belediyenin geçmiş 10 yıla ait 21 trilyon borcu Hazine ile mutabakatla 15 trilyon üzerinden anlaşma sağlanmış ve bunun 6 trilyonu 2005-2009 arasında tarafımızca ödenmiştir. Belediyemizin 1994-2004 arası 10 trilyon borcu vardır. Bu da şu anda başkanlık yapan Enver Demirel’in 1999-2004 arasında başkanlık yaptığı döneme ait borçtur. Onun ödemediği borcun da büyük kısmını biz ödedik. Yani bugünkü borç ödenmelidir çünkü kendilerine aittir. Görev süremizin ilk yılında bizden önceki borçları da ödemiştik ve belediyeye bir gün olsun haciz getirtmemiştik. Geçmiş dönemde olduğu gibi Enver Demirel yine beceriksizliğine mazeret uyduruyor. Önümüzdeki beş yılın Etimesgut ve Etimesgutlular için kayıp geçeceğini görüyorum ve büyük üzüntü duyuyorum."

Demirel, başkanlık görevini devralmasının ardından 14 Nisan 2009 tarihinde düzenlediği toplantıda basın ve kamuoyunu belediyenin mevcut tablosu hakkında bilgilendirmişti. Toplam 33 Milyon TL borç devraldığını belirten Başkan Demirel, bunun yaklaşık 18 Milyon TL’sinin firmalara olduğunun altını çizmişti.

# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

Kaçak olan LPG istasyonları yıkılıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda, can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturan kent içindeki kaçak ve ruhsatsız LPG istasyonlarının yıkımına başlandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Büyükşehir Belediye Encümeninin yıkımlarını kararlaştırdığı, 14 kaçak LPG istasyonundan 4’ü yıkıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yetkilileri, 14 LPG istasyonunun, yerleşim birimlerindeki konumu ve gerekli şartları yerine getirememeleri nedeniyle ruhsat alamadıklarını, bu nedenle işletmelere önceden elektrik ve su tesisatlarını bertaraf etmeleri ve LPG tanklarındaki gazı boşaltarak faaliyetlerini durdurmaları için tebligatta bulunulduğunu belirtti.

Söz konusu LPG istasyonlarının verilen 30 günlük süre dolmasına rağmen faaliyete devam ettiklerini ifade eden yetkililer, bu nedenle belediye encümeninin aldığı karar doğrultusunda 14 LPG istasyonunun pompalarının mühürlenerek faaliyetlerine son verildiğini bildirdi.

Yetkililer, dört istasyonun yıkım işlemlerinin mahkeme kararı doğrultusunda gerçekleştirildiğini, yıkımlara devam edeceklerini kaydetti.

# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

Kızılay esnafından Çankaya’ya destek

Yüksel Caddesi, Konur ve Karanfil Sokak esnaflarından Kızılay’da son günlerde yaşanan gerginliklerle ilgili Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’a tam destek geldi.

Ankara Kızılay’da son günlerde Çankaya Belediyesi zabıtalarıyla yasadışı bir grup arasında yaşanan olayların ardından bölge esnafından Bülent Tanık’a tam destek geldi.

Kararlı çalışmalarından dolayı Tanık’a teşekkürlerini sunan Yüksel Caddesi, Konur ve Karanfil Sokak esnafı, sözde işportacı olan bu kişilerin kendilerine zorluk çıkardığını, bölge esnafı ve yurttaşlar için bu kişilere izin verilmemesi gerektiğini söylediler. Bölgenin daha güzel bir ortam haline gelmesi için Çankaya Belediyesi ile birlikte ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen esnaf derneği yöneticileri, işe öncelikle kendi dükkanlarının kaldırıma kadar varan uzantılarını ortadan kaldırarak başlayacaklarını da ifade ettiler.

# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

 


 


Duyurular

Derneğimizin 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Mayıs 2015 günü yapıldı.

BASAD
DOVIZ KURUNDAKI DUSUSDEN MEMNUNMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
KISMEN
FIKRIM YOK
 
Warning: include_once(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_include=0 in /home/ftpbsd/public_html/templates/latismain/footer.php on line 80

Warning: include_once(http://tools.hostservisi.com/exchange/doviz.html): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/ftpbsd/public_html/templates/latismain/footer.php on line 80

Warning: include_once(): Failed opening 'http://tools.hostservisi.com/exchange/doviz.html' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/ftpbsd/public_html/templates/latismain/footer.php on line 80
Ankara'da Bugün
Click for Ankara, Turkey Forecast
İstanbul'da Bugün
Click for Istanbul, Turkey Forecast
İzmir'de Bugün
Click for Izmir, Turkey Forecast